Sandberg Guitars

Sandberg Guitars, 1986 yılında Holger Stonjek ve Gerd Gorzellke tarafından Wolfsburg'da kurulmuştur. Başlangıçtan beri kendi tasarımları olan gövde şekilleri, manyetikler ve bas gitar için çeşitli donanımlar üzerinde çalışan ortaklar bunun yanısıra müzisyenlerin isteklerine göre custom shop bas gitarlar da üretmişlerdir. 80'lerin sonlarına doğru firma özellikle 5 ve 6 telli, özel ağaçların kullanıldığı neck through modeller üzerine yoğunlaşmışlardır.

90'ların başında Sandberg firması hem pazar ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermek, hem de üretim kapasitelerini artırabilmek amacıyla halen bulundukları Braunschweig'deki yeni yerlerine taşınmıştır. Yeni trendler de yeni yeni bas gitar modelleri gerektirdiği için bu dönemde daha önce odaklandıkları high end ve özel tasarım bas gitarların yanısıra bolt on klasik modellerin üretimine de başlamışlardır.

Bu dönemde ünlü bas gitarist Ken Taylor'un yeni bir sound arayışı içerisindeyken Sandberg firması dikkatini çekmiş ve bu daha sonra çok iyi bir arkadaşlığa dönüşecek bir işbirliğinin temellerini oluşturmuştur. Halen Ken Taylor'un imza serisi en popüler Sandberg modellerinden biridir.

Yine bu dönemde sürekli artan talebi karşılamak amacıyla temel ahşap işlerinde kullanmak için firmada bir CNC makinesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu makine halen gövdenin kaba kesimi, manyetik cebi açma gibi sadece temel işlemlerde kullanılmakta ve diğer tüm önemli şekillendirme süreçleri Sandberg luthier'lerinin elleri ile yapılmaktadır. CNC makine 1/100 milimetre hassasiyete sahip olsa da hiçbir zaman bir luthier'in hissiyatına sahip değildir. Bu yüzden sapın şekillendirilmesi, fretlerin takılması, gövdeye ince zımpara ile doğru formun verilmesi gibi işlemler sadece yetenekli luthierler tarafından yapılır. Bir Sandberg gitara benzersiz çalım hissiyatı ve ruhunu veren de bu gelenektir.

2000'li yılların başından itibaren Sandberg yeni bas gitar modeli olan "California" serisinin geliştirmiştir. Bu seri, modern komponentler ile klasik tasarımın birleşiminden oluşturularak bas gitaristlerin beğenisine sunulmuş ve oldukça popüler olmuştur.

Sandberg firması kendi tasarımı olan manyetik ve köprülerin dışında diğer komponentleri yine oldukça kaliteli ürünlere sahip Delano ve Haussel gibi Alman menşeili firmalardan temin eder. Bunun dışında bir bas gitarın ağacının seçilmesinden son tamamlamasına kadar tüm süreçler Braunschweig'deki firma merkezinde yapılmaktadır. Ayrıca son dönemde sap hassasiyetini en üst noktaya taşıyan PLEK makinesi de firma merkezinde yerini almıştır.